Menu

Jak dobrać idealne perfumy?

0 Comment


Nie bez powodu perfumy uważane są za naszą wizytówkę. Odpowiednio dobrany zapach podkreśla osobowość, uzupełnia stylizację oraz zwiększa pewność siebie. Nic więc dziwnego, że wybór perfum dostępnych w drogeriach i perfumeriach jest ogromny. W ten sposób każdy może znaleźć swój idealny zapach; zanim jednak przystąpisz do zakupów, zapoznaj się z odrobiną teorii. Dzięki temu nie będziesz błądzić w poszukiwaniu zapachu, który doskonale podkreśli Twoją osobowość. Jeśli nie chcesz spędzać długich godzin w drogerii i sprawdzać każdej buteleczki po kolei, przeczytaj odrobinę teorii na temat wyboru perfum. Wystarczy kilka podstawowych informacji, które ułatwiają zakupy.

Konkretny zapach można przypisać do jednej z grup.

 

Perfumy można podzielić według głównych nut zapachowych. W ten sposób po określeniu swoich preferencji łatwiej Ci będzie znaleźć wymarzony zapach. Zyskujesz również informację, jakie zapachy przynależą do Twojej ulubionej grupy. W ten sposób możesz poznawać nowe propozycje i testować alternatywy. Może właśnie dzięki temu odkryjesz swój nowy ulubiony zapach? Najpopularniejszą i najbardziej znaną grupą zapachów są zapachy kwiatowe. Delikatny aromat może zawierać nuty konkretnych kwiatów lub całych bukietów kwiatowych. Doskonale łączą się z nutami owocowymi, dzięki czemu cała kompozycja nabiera słodyczy. Z kolei zapachy szyprowe to wariant tylko dla niektórych: ciężki aromat mchu dębowego, paczuli czy róży sprawiają, że ta grupa posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zapachy cytrusowe, czyli klasyczna cytryna czy limetka oraz ich połączenia z innymi zapachami to orzeźwiająca propozycja, bardzo chętnie wybierana szczególnie latem. Do ostatniej grupy należą zapachy orientalne, w których odnaleźć możesz korzenne nuty zapachowe. Znając ten podstawowy podział możesz sprawdzać skład produktów lub czytać opisy uwzględniające poszczególne nuty zapachowe.

 

Przed wizytą w drogerii zastanów się, na jakim zapachu Ci zależy.

 

Tak naprawdę już przy trzecim zapachu przestaniesz odczuwać subtelne różnice pomiędzy perfumami. Możesz ratować się poprzez wąchanie ziarenek kawy, jednak dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze zapoznanie się z ofertą i wybór kilku konkretnych propozycji. W ten sposób skupisz się na interesujących Cię zapachach bez ryzyka pomyłki. Większość drogerii posiada w swoim wyposażeniu specjalne paski papieru, na których możesz rozpylić wybrane perfumy, by móc wrócić do zapachu po pewnym czasie. Jeśli planujesz przetestować chociażby markę Chloe, perfumy powinnaś oceniać nie tylko od razu po rozpyleniu – wówczas wyczuwalna jest przede wszystkim nuta głowy. Nutkę serca wyczuć można przez kilka godzin, a nuta bazowa pojawia się dopiero po dłuższym czasie, kiedy perfumy rozwiną się na skórze. Dlatego nie podejmuj pochopnych decyzji: spryskaj swój nadgarstek i pozostaw sobie czas do namysłu. Może się okazać, że upatrzony wcześniej zapach może po kilku godzinach pachnieć zupełnie inaczej, a nawet przyprawiać o ból głowy. Dopiero w momencie, gdy zyskasz całkowitą pewność, wybierz się na zakupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *